Genealogický sirotčinec

Soukromá archivace starých dokumentů a fotografií

Je mi úzko vždy, když v antikvariátu nebo  bazaru spatřím na prodej staré rodinné dokumenty a fotografie, které kdysi někomu patřili. Je smutné, kdy tak osobní věc opustí svůj rod a jeho potomky, i když je tomu tak v mnoha případech jen proto, že již není nikdo, kdo by dokumenty v rodině dál zachoval. 

Příklad: Koupili jste starý dům i se vším “harampádím” a objevili jste něčí fotografie, křestní a oddací listy, úmrtní listy, domovské listy, pracovní knížky, vysvědčení, památníček, bibli atd.  Co s tím? Vyhodit? Darovat do antikvariátu, kde to prodají? Prodat v bazaru? Co jiného byste s nimi měli dělat? No přece – poslat do našeho „sirotčince“

My se o tyto „ztracence“ postaráme. Soukromě archivujeme (neprodáme!). Věříme totiž, že se jednou nějaký ten pravý dědic objeví. A možná, jen náhodou, budou fotografie patřit k nějakému námi vypracovanému rodokmenu. Když ne, tak poslouží jako tajemná „dekorace“ do kronik nebo jiných genealogických knih. V budoucnu bychom chtěli vybudovat elektronickou databázi fotografií a dokumentů.

Občas se mi naskytne příležitost koupit pár takových ztracenců ležících v šuplíku v antikvariátu nebo bazaru. Přivezu si je k sobě a hezky a jemně je uložím do mého archivu. Ale mnohem raději bych byla, kdyby mi ztracenci přicházeli sami 🙂

Státní archivy a muzea totiž nearchivují (neuchová ají) vše, co by jim kdo přinesl. Předek, jehož osobní dokumenty, fotografie atd. by státní archiv označil za archiválie a rozhodl se je uchovat, by totiž musel být něčím výjimečný. Např. jako spisovatel, mecenáš, profesor, vynálezce apod. Fotografie sedláků či řemeslníků v archivu ani v muzeích většinou nenajdete. Takže na častou otázku, kterou nám kladou naši klienti, totiž: “najdete i fotografie našich předků?” odpovídáme (zatím): “ne”. 

Jak předat starou pozůstalost do našeho sirotčince?

1. Zabalte staré fotografie do vhodné krabice nebo obálky

Vložte dokumenty, fotografie apod. do sáčku či euro-folie a pak do pevné obálky nebo krabice.

2. Popište nám je trochu

- Kde a kdy jste k pozůstalosti přišli, případně,
- od koho (čím podrobněji situaci popíšete, tím nám budoucí identifikaci zjednodušíte). - Pokud víte nebo tušíte, kdo je na fotografiích, které popsané nejsou, připněte k nim opatrně papír s popisem.

3. Pošlete balíček na adresu

Bc. Jana Sopóci
Kadešice ev.č.5/61
Sušice 342 01

Pokud nám ztracence předáte bezúplatně, rádi vám zaplatíme poštovné, případně vám vystavíme kód k předání balíčku do Zásilkovny. Při velkém množství předávaných materiálů (či knih aj. pozůstalosti) nebo vaší nemohoucnosti či jiné indispozici, si pro ně můžeme po dohodě i přiject (pozůstalost může obsahovat např. staré osobní bible, knihy, kalendáře, zápisníky, deníky, paměti, rodinné kroniky apod.)

Mladý muž s kabátek - neznámé (Antikvariát)
Mladá žena - neznámé (Antikvariát)
Svatební- neznámé (Antikvariát)
Svatební foto - neznámé (Antikvariát)
Žena a dítě - neznámé. (Antikvariát)
Skupina dívek - neznámé (Antikvariát)
"Rodina je stejná jako větve na stromě, všichni rostou různým směrem, ale naše kořeny zůstávají stejné. "
Czechtheworld